Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” od lat jest liderem w szeroko pojętej tematyce niepełnosprawności. Naszej wiedzy i doświadczeniu zaufało już wiele uczelni wyższych, firm i instytucji. W środę 22 stycznia i czwartek 23 stycznia gościliśmy pracowników Uczelni na szkoleniu z zakresu Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dokument uchwalono w lipcu 2019 i jest on krokiem milowym w stronę zwiększenia aktywności i samodzielności Osób z Niepełnosprawnościami – przynajmniej w zakresie korzystania z usług i budynków instytucji finansowanych z budżetu państwa. Ustawa nakłada bowiem na cały sektor publiczny zapewnienie przynajmniej minimalnej dostępności swoich obiektów i usług.

W związku z pojawieniem się nowych obowiązków zaproponowaliśmy osobom odpowiedzialnym za zarządzanie szkolenie z nowych przepisów: jakie zmiany wprowadzają, jak je odczytywać, na co uważać, jak prowadzić rozliczenia i jak sprawić, żeby zrealizowane zadania nałożone Ustawą były funkcjonalne, przyjazne dla użytkowników i służyły im, a nie tylko wykonaniu obowiązku. Przybliżyliśmy uczestnikom również temat samej niepełnosprawności: jak definiuje ją polskie prawo, w jakich obowiązujących aktach prawnych pojawiają się zagadnienia z nią związane oraz jakie są jej rodzaje. Szkolenie poprowadzili nasi specjaliści: wiceprezes Ariel Fecyk, prezes organizacji FRONIA Aleksander Waszkielewicz oraz Izabela Rusin-Wilczyńska. Oprócz wiedzy z zakresu nowych przepisów, uczestnicy szkolenia wynieśli również nowe doświadczenia. Podczas praktycznych zajęć mogli przekonać się jak wygląda funkcjonowanie z różnymi niepełnosprawnościami: ruchową, wzrokową czy też słuchu. To pomogło im zrozumieć dla kogo będą wypełniać obowiązki nałożone prawem i jak ważne jest, aby zrobić to rzetelnie.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, było dużo miejsca na dyskusje, wymianę doświadczeń i podzielenie się wątpliwościami, które nasi eksperci pomagali rozwiewać. Podobne szkolenia organizowaliśmy też w innych terminach.

Dziękujemy za udział a wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu! Szkolenia będą kontynuowane w innych terminach.