W Pałacu Prezydenckim 9 maja odbyła się III Edycja Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności 2018”.  Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich.  Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.  Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił:

 To oczywiście z jednej strony jest ta pomoc, którą nazwiemy pomocą socjalną, to jest w części pomoc gotówkowa, ale to także cała polityka związana z tym, by likwidować różnego rodzaju bariery. I my tu właśnie co roku w Pałacu Prezydenckim o tej właśnie polityce dyskutujemy, o tym, w jaki sposób ułatwiać dostępność w codziennym życiu do obiektów architektonicznych, do nowopowstających budynków, ale także do tych budynków zabytkowych, w których bardzo często usunięcie jest bardzo trudne .

W swoim wystąpieniu Pan Prezydent często podkreślał jak ważna jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Mówił, że państwo musi tworzyć politykę  usuwania różnego rodzaju barier oraz tego, aby umożliwić tym osobom normalne życie .

Nagrodzeni zostali:

Grand Prix – Grupa Skanska

Architekt/urbanista – prof. Marek Wysocki

Obiekt usługowy – Green2Day (Wrocław)

Wyróżnienia: Centrum Handlowe Posnania, Gdański Teatr Szekspirowski

Sieć placówek – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Obiekt zabytkowy – EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

Wyróżnienie: EC1 Łódź – Miasto Kultury

Obiekt mieszkalny – Skanska Residential Development Poland

W wydarzeniu brali udział: Krzysztof Peda i Ariel Fecyk. Po zakończeniu uroczystej gali odbyło się spotkanie z Prezydentem.