W miniony weekend (29-31.03) zorganizowaliśmy szkolenie dla wrocławskich asystentów z projektu „Studiuję niezależnie”. Podczas jego trwania uczestnicy wzięli  udział w warsztatach  podnoszących ich umiejętności w codziennej pracy.  Warto podkreślić, że było to już kolejne spotkanie szkoleniowe dla tej grupy.

W ramach szkolenia zrealizowane zostały tematy:

  • „Przekonania w pracy asystenta” – Alina Kowalczyk-Peda
  • „Praca z beneficjentami poruszającymi się na wózkach” –  Izabela Rusin-Wilczyńska
  •  „Praca  z osobami z dysfunkcją wzroku”  Ariel Fecyk.

Dodatkowo poruszone zostały kwestie dotyczące regulacji prawnych pracy asystentów, które omówiła adwokat Magdalena Peda.

Warsztaty oprócz zajęć teoretycznych, były okazją do  wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.  Asystenci mieli możliwość usiąść na wózkach i zobaczyć świat z perspektywy osób, które na co dzień ich używają. Zakładając gogle imitujące różne wady wzroku oraz używając białej laski,mogli przekonać się w jaki sposób poruszają się osoby niewidome i niedowidzące.Tego typu zajęcia pozwalają asystentom na własnej skórze doświadczyć i zrozumieć trudności z jakimi na co dzień zmagają się ich beneficjenci. Takie ćwiczenia są niezwykle ważne, dzięki nim asystenci zyskują wiedzę, która pozwala im wykonywać pracę jeszcze efektywniej.

Szkolenia organizowane przez nas, to oprócz dużej dawki merytorycznej wiedzy, także czas integracji.  Wspólne spotkania, przeżycia i ćwiczenia zbliżają ze sobą zespół projektowy – dzięki temu praca daje satysfakcję nam oraz naszym beneficjentom.